HABER DETAYI

15 Nisan 2019 19:47

Aselsan Hasas Optik Sivasta

Aselsan Hasas Optik Sivasta

Aselsan’ın Sivas yatırımı yakın gelecek için umut vaat ediyor.

Son yıllarda sık adını sık sık yaptığı yatırımlar ile duyduğumuz Türkiye’nin savunma sanayindeki göz bebeği Aselsan’ın Ankara dışındaki ilk yatırımı olan Optik Fabrikası Yıltaş grup ve bir grup Sivaslının ortaklığı ile kurulmuştu.

Mercek Fabrikası var. Tesis Aselsan’ın Ankara dışındaki ilk yatırımı olma özelliğini de taşıyor. Tesis C.Ü Optik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Optik Mühendisliği Bölümü’nün projelerini sanayiye aktarması amaçlanıyor. ASELSAN tarafından tasarlanarak yurtdışında ürettirilen morötesi, görünür ve yakın kızılötesi bantlar için hassas optik elemanların üretiminin yapılan tesiste teknolojinin tabana yayılması hedefleniyor. Tesis yurt içi firmaların ihtiyacına cevap vermenin yanı sıra ihracat için de çalışacak. Tesiste üretilen merceklerin savunma sanayinde her türlü gözlüklerde, dürbünlerde kullanılabilecek. Hatta “Tesis, uzay teleskobu üretebilecek mercekleri de yapabilecek konuma gelebilir. Birkaç adım ilerisi ise Uzay teleskobunun dahi üretebileceği bir noktaya gelmek.

ASELSAN Sivas’ta üretilen ürünleri dünyanın birçok ülkesine ihraç ediyor. Tesis yüksek teknoloji ve katma değerli üretim yapıyor. Tesiste tüfek üstü dürbünler, mercekler, gece görüş sistemleri, termal kameralar üretiliyor. Bu teknolojiyi ASELSAN üretmiş, daha sonra Sivaslı bir grup iş adamı ile tesisi Sivas’ta yapılan yatırım ile hayata geçirmişti. Fabrikada 200’ün üzerinde kişinin istihdam ediliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Sivas’taki tesis ile yaptığı açıklamada; “İnşallah, burada yapılacak daha çok işimiz var. Fabrikayı buradaki yatırımcılarımız büyütmek ve Sivas ‘ı mercek konusunda dünyada örnek şehirlerden biri haline getirmek istiyor. Bunun yanında kontak lenslerle ilgili, göz içi lenslerle ilgili bu şirketin ortağı firmanın çalışmaları var. Orada kendi ürettiği patentli ürünleri, teknolojileri de var. İnşallah bunun gibi tesislerle şehirlerimizi katma değerli üretimde örnek şehirler haline getirmek istiyoruz” dedi.

ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım ise yaptığı açıklamada; bu yatırımlar Sivas’ı 3,5 yıl içinde hiç kimsenin hayal edemeyeceği bir noktaya taşıyabilir. Diyerek her kesi heyecanlandıran bir açıklama yaptı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.