• bilgi@istesivas.com

Hakkımızda

Hakkımızda

Sevgili ziyaretçimiz istesivas.com 22 yıllık hayalimizdi.
1997 yılında yayın hayatına başlayan Sivas Zara Haber adlı dergi ile oluşan birikim bugün bu siteyi ortaya çıkarmamıza vesile olmuştur. Şirketimizin merkezi İstanbul Kağıthane’dir.

Bu site ile istedik ki. Eğer bir muslukçu, sıvacı, mobilya satan biri, Avukat, Doktor ya da bir marangöz arıyorsanız, Niçin bu hemşehriniz olmasın!!!
Özellikle İstanbul’da madem 11 kişiden birisi Sivaslı bunu neden ekonomik bir dayanışma fırsatına çevirmeyelim.  Tuzla yazın sonra marangöz yazın sonrada istiyorsanız kendi ilçe nüfusunuza kayıtlı birini, yoksa Sivas ekseninde arayın ve alışverişe başlayın istedik.
Yüzde yüz memnuniyet imkansızdır. Eşinden dostundan alışveriş etmeyeceksin sözüne de katılmıyoruz. Olun şudur hemşehrinizin yapacağı yanlış tabiî ki sizi başkasından daha fazla üzecektir. Fakat emin olun genele vurduğunuz zaman karda olacağınız kesindir. Umarız çoğunluğu memnun etme muradımız gerçeğe dönüşür.
Hayırlı alışverişler.

Peki neden mi böyle düşündük…

İnsanları bir araya getiren dünyadaki en güçlü temalardan birincisi toprakçılıkdır. Ülkemizde 1950’lerde büyük kentlerdeki sanayileşme ile başlayan göç, kırsal bölgelerdeki insanları metropollere yöneltmiştir. Hiç tanımadığınız bir şehre geldiğiniz de en önemli dayanaklarınızdan birisi aynı coğrafyadan geldiğiniz akrabanız, köylünüz veya hemşehrinizdir.
Dünyayayı özellikle de gelişmiş ülkeleri incelediğiniz de sivil toplum kuruluşlarının siyasi ve bürokratik alandaki gücü ülkemize göre çok daha ileridir. Sivil toplum örgütünün özü her türlü güç birliğidir. Ardından da bu gücün toplumun ortak faydaları için yönetime yansıtılması demektir.
Bu açıklamalardan sonra madem ülkemizin ve insanlığın yararı için güç birliği ön koşul, Türkiye’de en fazla göç veren ilin bireyleri olarak dayanışmada tuzumuz olsun diye 22 yıllık birikimimiz ile sizlere bu siteyi hazırladık. İstatistiklere göre İstanbul’da 1,5 milyon Sivaslı yaşıyor. Ve yine İstanbul’da 700 civarında derneğimiz var. Yaptığımız araştırmalara göre dünyada bu rakamsal sonuçlara sahip doğduğu toprakların dışında ayrıca da örgütlü bir başka topluluk da bulunmuyor.
Aynı türküyü dinleyen, aynı kültüre sahip insanların bir birileri ile daha kolay anlaşmasından doğal bir şey olamaz. İnsanları bir arada tutan ortak kültürleri ve ortak değerleridir.

1990 yıllardan başlayarak hızla kurulan derneklerimizden bazıları 2020 yıllara yaklaştığımız bu günlerde parmak ısırtacak başarılara imza atmışlardır. Ayda 20 bin ile 80 bin TL arasında gelire sahip birçok derneğimiz bulunurken bu derneklerimiz. Cenaze, düğün gibi insan hayatında çok önemli yere sahip olan özel günlerimizde yanımızda olmaya devam etmektedir. Yine Kültürümüzün yaşatılması, devletle yarış eder biçimde köylerimizin imarı, okuyan gençlere burs gibi sayamayacağımız güzel çalışmaları sayabiliriz. Fakat korkulan şudur ki, çoğunluğun 1980’li yıllarda İstanbul’a yerleşerek şu günlerde ekonomik güç sahibi olan hemşehrilerimiz bir süre sonra dünyalarını değiştirdiklerin de, yöresinden ve kültüründen kopuk olarak yetişen genç nesil ataları gibi bu çok güzel çalışmalara sahip çıkamayacaklardır.
İşte temeli amatör bir ruh ile atılmış ama her geçen gün biraz daha profesyonelleşerek devam eden STK’ın larımızın daha da güçlenmesi, kültürümüz ve insani değerlerimizin yok olmamasına verilecek her türlü desteğin çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz.
işte, istesivas.com bu düşüncelerin bir ürünüdür.
Bu kontrollü bir güç birliğine verilen destektir.
Bu diğer vatandaşlarımızdan bir ayrışma değil, tam tersi bu bir dayanışmanın ürünüdür.
Dünyadaki tüm STK’ların ortak amacı güç birliğidir. İşte bizim maksadımız da tam olarak budur. Başarıldığında diğer topluluklara örnek olmak bile önemli bir kazanç olacaktır.

Kalın sağlıcakla