• bilgi@istesivas.com

HABER DETAYI

21 Ekim 2019 14:05

Yem Fabrikasının ve Süt İşleme Tesisinin Temeli Atılacak

Yem Fabrikasının ve Süt İşleme Tesisinin Temeli Atılacak

 

Sivas çiftçisinin gelirini artırmak, sektörde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak ve topyekûn bir kırsal kalkınma sağlamak amacıyla Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi’nin (SİVTAŞ) kurulmasının ardından ilimize yem ve süt işleme tesisi kazandırılması için başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Sivas Valisi Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Demirağ OSB civarında kurulması planlanan yem ve süt işleme tesisi arazisini gezerek, planlanan yatırımın son durum hakkında ilgililerden bilgi aldı.

“29 Ekim’de 38.354 m² Alan Üzerine Tesislerimizin Temelini Atacağız”

Sivas çiftçisinin sorunlarını ortadan kaldırmak ve gelir artışı sağlamak adına önemli bir projeyi hayata geçireceklerini anlatan Vali Ayhan, şirket bünyesinde; sözleşmeli besicilik, jeotermal sera, bal işletme tesisi, yem fabrikası, süt işletmesi, damızlık hayvancılık işletmesi gibi tarım ve hayvancılığa yönelik faaliyetlerin yapılacağını ifade etti. Bu çalışmalar kapsamında ilk olarak yem ve süt işleme tesislerini kurarak kırsalı güçlü kılmayı hedeflediklerini belirten Vali Salih Ayhan, “29 Ekim’de fabrikalarımızın temelini atacağız. 38.354 m² alan üzerine kurulacak olan tesisler, onlarca kişiye istihdam sağlayacak, Sivas’ın üretim kapısı olacak. Bu bölge hayvancılık açısından oldukça verimli bir yer. Üretim tesislerimizi kurduğumuz zaman ticari bir kaygı ile çalışmayacağız, maliyetleri düşürerek çiftimize katkı sağlayacağız. Amacımız rekabet değil, vatandaşlarımızın ürünlerini alıp pazarlayarak, çiftçilerimizin maliyetlerini azaltmaktır. İl dışından yem gelmesini engelleyip ürettiğimiz yemleri işleyip çiftçilerimize kazandırabilmektir. Sivas Belediyesi, Sivas İl Özel İdaresi ve Kayseri Şeker ile bir güç birliği yaptık. İlerleyen dönemde de yeni fabrikaları şehrimize kazandıracağız. Buradan çok sayıda vatandaşımız istifade edecek, ekmek yiyecek. Sivas adeta tarım ve hayvancılığın merkezi olacak. Ciddi bir hareketlilik yaşayacağız. Bu fabrikaların ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Klasik Belediyecilik Yapmayıp Üretim ve İstihdam Odaklı Çalışacağız”

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Şehrimiz adına önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bir süre önce Valiliğimiz öncülüğünde Özel İdare ve Belediyemiz ortaklığıyla kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Sivas Tarım ve Hayvancılık A.Ş., kısa sürede önemli çalışmalara imza atıyor. Sivas’a farklı bir vizyon ve farklı bir misyon ortaya koyuyoruz. Bu proje, bu şirket Sivas’taki çiftçimiz, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesim için güvenli bir liman olacak” dedi.
Klasik belediyecilik yapmayacaklarını vurgulayan Başkan Bilgin, “Kurum ve kuruluşların ortak iradesi ile birlikte Türkiye’nin ihtiyacı olan üretim ve istihdama yönelik bir faaliyet gerçekleştiriyor, güç birliği yapıyoruz. Sivas tarım ve hayvancılık şehri ancak Çepni’deki yem fabrikasının dışında bir yem fabrikası yok. Sivas’ın sütü il dışına gidiyor ve farklı sorunlarla karşılaşılıyor. İlimizdeki güzel gelişmeler devam edecek. Biz çalışacağız, bunu da somut olarak bu ekip burada gösteriyor. Önümüzdeki günlerde de aynı kararlılıkla ve aynı irade ile doğru işler yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Bu Şirketin İlk Yatırımı Olacaktır Ama Son Olacağı Düşüncesinde Değilim”

İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş ise Sivas’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu ifade ederek, bu yönde Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise, düğün, gökyüzü, açık hava ve doğaçalışmalar yapılmasının her dönem istendiğini dile getirdi. Yapılacak tesis ile ilimizde tarım ve hayvancılık alanında ciddi mesafe alınacağını belirten Akkaş, bu yatırımın Sivas’ta bir nebze olsun işsizlik ve göçün önüne geçeceğini vurgulayarak, “Üretim demek istihdam demektir. Şehrinde psikolojini çok olumlu yönde etkileyecektir. Bu şirketin ilk yatırımı olacaktır ama son olacağı düşüncesinde değilim. Bu tesis ilerde gelişip büyüyebilecek, özel sektöre de örnek olabilecektir.” İfadelerini kullandı.

Arazi incelemesinin ardından SİVTAŞ Yönetim Kurulu Toplantısı’na geçen Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, kurulacak tesislerin proje detaylarını görüştüler.

İnceleme gezisine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu, SİVTAŞ Genel Müdürü Hakan Bozbıyık, Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Emre Torun, Demirağ OSB Müdürü Mustafa Beştepe, Buruciye AŞ. Müdürü Mustafa Altun ile diğer yetkililer de katıldı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.