• bilgi@istesivas.com

HABER DETAYI

25 Eylül 2020 11:46

Firmalar için Covid 19 Antikor Testi çalışmalarımız Başlamıştır.

Firmalar için Covid 19 Antikor Testi çalışmalarımız Başlamıştır.

Antikor Nedir?

Vücuda herhangi bir virüs bulaştığında, direkt olarak bağışıklık sistemini uyaran, bu hastalığa karşı hazırlık yapan ve karşısındaki virüsü bağışıklık sistemi hafızasında tutan lenfoid dokudan üretilen protein molekülleridir. Vücuda herhangi bir bulaş olduğunda ilk olarak antikor üretimi gerçekleşir. Bir nevi vücuda yabancı bir molekül(antijen) girdiğinde savunma sistemimizi uyaran, antijenlere cevap olarak üretilmiş proteinlerdir. Bağışıklık sistemimizin virüslere karşı verdiği yanıttır.

Antikor Testleri Nelerdir?
Daha öncesinde virüsle enfekte olup olmadığını anlamaya yarayan kan testlerine antikor testleri denir. Birden çok antikor testi vardır. Ancak bulaş olup olmadığını anlamımızı sağlayan Ig G ve Ig M testleridir. Bu antikorların oluşumu için belirli bir zaman geçmiş olması gerekmektedir. Kişinin enfekte olduğu zamana bağlı olarak testin kesinliği değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden bulaş zamanı diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi dikkate alınmalıdır.

CORONA Antikor Testi Nedir?
CORONA, ülkemizde ve dünyamızda hızla yayılan pandemi ilan edilen solunum yoluyla küçük damlacıklar ile bulaşabilen ve tedavi edilmediğinde ise ölümle sonuçlanabilen bir RNA virüsüdür.

Vidas Hiv Duo Ultra
Bu hastalığın teşhisinde birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. En yaygın olan ve altın standart olarak kabul edilen test ise “Mikro ELISA veya Kemilüminesans” yöntemi ile çalışılan COVİD-19 Ig G ve COVİD-19 Ig M testleridir. Diğer kart test yöntemlerine göre çok daha güvenilir ve kesin sonuç vermektedir. Bunun nedeni kart testlerde laborant tarafından manuel olarak çalışılır ve sonuç aşamasında çalışan kişinin yorumu önemlidir. Ancak Mikro ELISA veya Kemilüminesans yöntemlerinde cihaz otomatik olarak okuma yaptığı için hatayı payı büyük ölçüde mümkün değildir.

Sizde COVID-19 ‘ u geçirip geçirmediğinizi, hastalığa karşı bağışıklığınızın oluşup oluşmadığını merak ediyorsanız COVID-19 Antikor testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Kişinin SARS COV-2 ( COVID-19) corona virüsü geçirip geçirmediğini antikor testi ile öğrenebilmek mümkündür. Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyuna paylaşılan istatistiksel rakamlar, çoğunlukla belirtili seyreden hastalar için yapılan corona PCR testlerini baz almaktadır. Corona için yapılan PCR testi, hastalığı belirtisiz ( semptomsuz ) geçiren kişiler için yapılmamaktadır. Koronayı belirtisiz olarak toplumda geçiren birçok kişi vardır, bu şekilde corona geçiren kişilerin sayısı belirtili geçirenlere göre çok daha fazladır. Çoğunlukla gençler, kadınlar ve bağışıklık sistemi güçlü kişiler coronayı belirtisiz olarak geçirebilmektedir. Kalp, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalığı olmayan kişiler de aynı şekilde coronovirüsü belirtisiz olarak atlabilmektedirler. Koronayı belirtisiz olarak geçirip geçirmediğinizi Corona antikor testi ile öğrenebilirsiniz.

Mavi Laboratuarlar Grubu olarak tüm şubelerimizde COVİD-19 Ig G ve COVİD-19 Ig M testlerini çalışıp numuneyi verdikten sonra ortalama 3 saat içerinde sonuç verebilmekteyiz.

Corona virüs (COVİD-19 Ig G) Testi Nedir?
CORONA Ig G antikorunun vücutta varlığı kişinin bu hastalığın akut dönemini geçirdiğini ve hafızaya alınan bağışıklığın gösterilmesinde kullanılır. Yani bir başka deyişle kişi bu hastalığı atlatıp atlatmadığı, bu hastalığa karşı bağışıklığının oluşup oluşmadığının kontrolü için kullanılır. Covid-19 Ig G testinin pozitif olarak sonuçlanması %100 olarak kalıcı bağışık olduğu anlamına gelmese de büyük ölçüde önem taşımaktadır. Aşı çalışmalarında antikor varlığını anlamak için son derece yararlı bir testtir.

Corona virüs (COVİD-19 Ig M) Testi Nedir?
CORONA Ig M antikoru testi vücutta anlık akut COVİD19 hastalığının olup olmadığını anlamamıza yarar. Kişinin eğer CORONA Ig M testi pozitif çıkarsa kişi hâlihazırda bu hastalığı geçiriyor demektir. Bu antikor CORONA ile bulaştan sonra vücutta oluşan ilk antikordur. Bulaş sonrasında doğru zamanda yapılan CORONA Ig M testinde pozitif sonuç alınırsa yüksek ölçüde güvenilirlik olsa dahi PCR ve Akciğer tomografisi ile teyitlenmesi önerilmektedir.

CORONA Ig G ve CORONA Ig M Testi Sonuç Süresi Nedir?
Mavi Laboratuarlar Grubu olarak gelişmiş teknolojik altyapımız ile tüm şubelerimizde COVİD-19 Ig G ve COVİD-19 Ig M testlerini çalışmaktayız. Numuneyi verdikten ortalama 3 saat içerisinde sonucunuzu alabilirsiniz.

CORONA Ig G ve CORONA Ig M testleri için Numune Nasıl Alınır ?
Yeni Corona virüs(COVİD-19) testlerinde birçok numune çeşidi vardır. Örneğin burundan sürüntü alımı yapılabilir veya kan numunesinden çalışılabilir. Ancak COVİD-19 Ig G ve Ig M testlerinde kanda antikor varlığı yani bu hastalığa karşı herhangi bir cevap oluşup oluşmadığı araştırıldığı için numune cinsi kandır.

Firma Bilgileri

Avrupa Bir Ortak Sağlık Güvenlik Birimi
0 (850) 259 4455 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.